2013 IWLCA Division II and III All Americans

 

 

 

IWLCA Division II All-American Honorees Named

32 student-athletes selected to prestigious list

9 May 2013

          The IWLCA has honored 32 student-athletes in Division II with a selection on one of the All-American teams for 2013. The IWLCA will honor the National All-Americans at the IWLCA All-American banquet on May 25, 2013 at the Radisson Hotel Valley Forge in King of Prussia, Pa.

 

First Team

Katherine Athens, Pfeiffer, Jr., D

Courtney Bianculli, Rollins, Sr., D

Megan Collins, LeMoyne, Jr., D

Kathleen Conese, LeMoyne,  Jr., A

Devan Crimi, Adelphi, Jr., M

Tori Dugan, West Chester, Sr., A

Katie Hammerer, Florida Southern, Jr., GK

Ashley Olen, LIU Post, Sr., A

Sarah Oor, Limestone, Jr., A

Erica Pagliarulo, Rollins, Sr., M

Katie Palasz, Rollins, Sr., D

Jessica Pandolf, Lock Haven, So., M

Kelsey Reilly, Stonehill, Sr., M

Katie Rotan, LIU Post, Jr., M

Jackie Sileo, LIU Post, Jr., A

Jacqueline Williams, Adelphi, Jr., D

 

Second Team

Shannon Bonnel, Pfeiffer, Sr., M

Chelsea Borrino, Lock Haven, Jr., A

Maia Czarnecki, Limestone, Jr., D

Ally Dorman, Bentley, Jr., GK

Theresa Giunta, West Chester, Sr., M

Kayla Green, Stonehill, Sr., A

Natalie Lieberman, New Haven, Sr., A

Alexa Lodovici, Indiana University of PA, Sr., A

Dominique Mosca, LIU Post, Sr., GK

Victoria Nies, LeMoyne, So., M

Taylor Norwood, Indiana University of PA, Jr., D

Sylvia Queener, Limestone, Sr., A

Rachel Resnick, New Haven, Sr., D

Melissa Rohr, LIU Post, Jr., D

Samantha Stavish, Dowling, Jr., M

Chelsea Treat, Limestone, Sr., M

 

 

 

IWLCA Division III All-American Honorees Named

48 student-athletes recognized

 

9 May 2013

          The IWLCA has honored 48 student-athletes in Division III with a selection on one of the All-American teams for 2013. The IWLCA will honor the National All-Americans at the IWLCA All-American banquet on May 25, 2013 at the Radisson Hotel Valley Forge in King of Prussia, Pa.

 

First Team

Bethany Baer, Salisbury, M, So.

Katie Bollhorst, Salisbury, A, Sr.

Maria DiFato, Cortland, M, Sr.

Lauren Feusahrens, Salisbury, A, Sr.

Erica Geremia, Cortland, A, Fr.

Ellen Halle, Middlebury, A, Sr.

Kaitlin Hildebrand, Trinity, A, Sr.

Mallory Hinman, Trinity, D, Sr.

Jessica Lavelle, Cortland, D, Jr.

Megan Leonhard, Trinity, M, Sr.

Katie Mastropaolo, Mary Washington, D, Sr.

Lauren Pigott, TCNJ, M, Jr.

Margaret Souther, Middlebury, M, Sr.

Emily Stankaitis, Susquehanna, GK, Sr.

Shelby Vakiener, RIT, M, Sr.

Ashton Wheatley, Salisbury, GK, Jr.

Second Team

Margaret Boland, Tufts, D, Sr.

Maddie Comfort, Messiah, D, Sr.

Tara Connolly, Bowdoin, GK, Sr.

Hillary Densen, Amherst, A, Sr.

Carolyn Gorajek, Bowdoin, A, Sr.

Melissa Leonard, St. John Fisher, M, Sr.

Lindsey McKenna, Colby, A, Jr.

Paige Messersmith, McDaniel, M, Sr.

Jill Nealon, TCNJ, A, Sr.

Alexandra Philie, Amherst, M, Jr.

Kate Pistel, Colby, M, Sr.

Lindsey Robinson, Gettysburg, A, Sr.

Meghan Toomey, Salisbury, D, Jr.

Katie Vautier, York, D, Sr.

Spencer Waybright, Stevens, M, Sr.

Kim Wayson, York, A, Sr.

 

Third Team

Allison Arnal, RPI, GK, Sr.

Stacey Birlson, Adrian, A, Sr.

Tierney Conlon, Montclair, A, So.

Jacqualyn Craycraft, Redlands, M, Jr.

Hadley Duncan, Trinity, A, Sr.

Darragh Evarts, Roanoke, M, So.

Leigh Ann Flounlacker, Elizabethtown, A, So.

Caroline Hayes, Trinity, M, So.

Liza Herzog, Middlebury, A, Jr.

Kelsey Hoffman, Franklin & Marshall, GK, Jr.

Rachel Hughes, William Smith, D, So.

Caroline Krohn, Franklin & Marshall, A, Jr.

Erica Nangeroni, Bowdoin, D, Jr.

Wally Pierce, Bates, M, Jr.

Betsy Sachs, Bowdoin, M, Jr.

Leanne Stone, Washington and Lee, D, Jr.